AGROTEC Group jede, rok 2021 nasadil laťku vysoko.

01. 03. 2022


Rok 2021 byl z pohledu ekonomických čísel úspěšný. A to nejen v tržbách, ale napříč téměř všemi ukazateli. Skupina AGROTEC překročila poprvé v historii v tržbách částku 10 miliard korun. „Naučili jsme se žít s COVIDEMa přestali se ho bát, což se dělo v roce 2020 a bylo to přirozené,“ říká ekonomický ředitel AGROTEC Group Tomáš Dvořák.



Čím jsme se přičinili o to, že máme tak dobrý výsledek?


Před rokem jsme spolu mluvili o tom, že máme naskladněno a doba obratu skladových zásob není nejlepší. Ovšem již na samotném začátku loňského roku se dalo z trhů vyčíst, a od výrobců to bylo i avizováno, že se začínají dostávat do výrobních problémů z důvodu chybějících komponentů. V tu chvíli jsme se rozhodli uvolnit stavidla a objednali jsme, dalo by se říci, co jsme mohli. Doslova jsme tlačili na jednotlivé obchodní divize v rámci controllingových porad, ať se raději předzásobí. Rozhodnutí jít v roce 2021 touto cestou se nám vyplatilo. Mohli jsme jít cestou opatrného přístupu a pak by nám zásoby došly mnohem dříve. Teď víme, že jsme mohli být klidně ještě odvážnější, ale to nikdy nikdo dopředu neví. Situace, které tady už byly, jsme schopni předvídat, ale když nevíme, jak dále ovlivní celou situaci na trhu COVID, bylo by to riskantní. Pořád tu bylo značná nejistota, jak se poptávka a ale i výrobní kapacity budou vyvíjet. Rok 2021 byl nejkomplikovanějším právě v tomto. Těch proměnných začalo být mnohem více než v letech předešlých.
 


Co to znamená při výhledu na tento rok? Jaké jsou výhledy?



Momentálně jsme stále ještě ve fázi, že zboží je nedostatek. Samozřejmě, rozdílná situace je u náklaďáků, osobáků, či zemědělské techniky. Ve chvíli, kdy je však něčeho málo, funguje i „panická“ poptávka (odvozená od slova panika).




A pořád máme ve skladech zboží, máme co nabízet?



Určitě máme co nabídnout. Na konci roku jsme v rámci skupiny skončili se skladovými zásobami na úrovni 2,3 miliardy korun. Takto vysoko jsme historicky nebyli, ale pořád je to naše reakce na to, že se snažíme zásoby doplňovat, protože poptávka je pořád vysoká. Ale jsou segmenty jako například osobní automobily, kde je to opravdu těžké. Čekací doby jsou dlouhé, zákazníci netrpěliví, protože inflace jim znehodnocuje peníze, které chtějí utratit třeba za auto. A to je ta poptávka, kterou částečně ovlivňuje panika a snaha investovat volné finanční prostředky.

 

Na čem budeme v této situaci letos stavět?



Nepředpokládám, že se stane něco výrazného, že by třeba významně spadla poptávka, ale k určitému ochlazení dojde. I podle kroků České národní banky se to dá očekávat. Kdy to bude, těžko říct. Jeden z našich základních úkolů proto bude ve chvíli, kdy se situace otočí, správně zachytit informace o tom, že se něco mění. Stejně anebo ještě lépe jako se nám podařilo včas podchytit informace o tom, že bude nedostatek komponentů a výroba strojů se zpozdí. Aktuálně je vítěz na trhu ten, kdo na skladech má. Ve chvíli, kdy se situace otočí a výrobci budou schopni trh opět zahltit zbožím, zvítězí ten, komu se podaří včas optimalizovat sklady na standardní hladinu. Protože ta část poptávky vyvolaná samotným faktem nedostatku zboží se rozplyne a zákazník nebude traktor potřebovat hned, ale objedná si ho třeba až zítra.
 



V čem se ponese tento rok? Jaký je cíl?



Neradi bychom ustupovali z toho, co jsme dokázali v roce 2021. To, že je laťka nasazená proklatě vysoko, je každému jasné. Nicméně chceme maximálně využít hlad a chuť na trhu a děláme pro to všechno. Jestli ale tato situace, která je pro nás velmi příznivá, vydrží po dobu celých 12 měsíců, neodhadne vůbec nikdo. Spíš se budeme vracet k normálu. Důvodů které můžou zchladit poptávku  je mnoho. Významným důvodem mohou být například kroky České národní banky, která s cílem zkrotit inflaci zdražují úvěry, to bude mít nepříznivý efekt i pro nás. Naši zákazníci na ně budou hůř dosahovat.

 

Co bude v tomto roce důležité?



Nejdůležitější bude pozorně sledovat trh a neustále se mu přizpůsobovat. Plány, které máme, odpovídají situaci v době, kdy jsme je tvořili, což bylo v říjnu loňského roku. Situací, které to můžou i radikálně změnit a které neumíme jednoznačně predikovat může být mnoho. Ať to je situace kolem COVIDU nebo aktuální situace na rusko-ukrajinských hranicích. Protože ve chvíli, kdy dojde k významné eskalaci napětí, lze předpokládat, že to může mít i významně negativní vliv na středoevropské měny. Doufám však a moc si to přeji, aby rizika, která neumíme z naší strany ovlivnit se nenaplnila a rok 2022 zůstal pouze v našich rukách, protože těm věřím.

 
Více aktualit ze skupiny