Dva měsíce na žních. To je letní brigáda snů

24. 08. 2023


Každoročně pomáhají se žněmi brigádníci. I letos si kolegové z AGROTEC Group, konkrétně ze společnosti AGRI CS, hledali pomocníky, takzvané demojezdce mezi studenty. Michal Kuchařík a Honza Hudeček dva měsíce jezdili po celé republice, od zákazníka k zákazníkovi a předváděli moderní kombajn značky CASE IH. Na letní brigádu se přihlásili přes inzerát, který zveřejnili kolegové z AGRI CS. „Kluci byli šikovní, jsem spokojený,“ pochvaluje si studenty produkt manažer AGRI CS Roman Nedoma.

Michal a Honza fungovali jako samostatná jednotka. Cestovali s kombajnem tam, kam bylo zrovna potřeba. Než vjeli na pole, stroj předvedli zákazníkovi, na jehož poli pak sklízeli obilí. Ukázali, předvedli, co je nového, popsali zajímavosti. „Když jsme náhodou nevěděli, doplnil nás prodejce nebo Roman, ten byl vždycky na telefonu pro případ, že se našla nějaká záludná otázka,“ říká Honza Hudeček.

Najeli víc jak 1400 kilometrů, na kontě měli víc jak 350 sklizených hektarů. Přemísťovali se po běžných silnicích rychlostí zhruba 40 kilometrů v hodině. Při hledání tras museli myslet i na to, aby trasa vedla po velké široké a pěkné silnici. „S plánováním trasy to bylo komplikovanější. Občas nás zavedla navigace tam, kam neměla, třeba k úzkému mostku, ten ale prostě s kombajnem neprojedeme. Tak jsme se podobným situacím zasmáli a nějak se prostě vymotali,“ vzpomíná Honza.  
 
A největší nepříjemnost? Řidiči na cestách. „Občas to vypadalo i na bouračku. Nejhorší bylo, když řidiči začali předjíždět i když před nás neviděli. To jsme šli na brzdy, aby se před nás auto s netrpělivým řidičem schovalo,“ doplňuje Honzu Michal. 

Kombajny jako atrakce pro místní


Když někam přijeli, viděli je rádi, a to především děti. „Přijeli kolotočáři! Přesně tak to vypadá, když vjedeme s kombajnem do vesnice. Lidi vybíhali, dívali se, chtěli se svézt, fotografovat. Jezdili za námi i fotografové, fandové do zemědělské techniky. Lítají pak s drony a foťáky po poli, jsou třeba rádi, když zapneme světla a uděláme jim trochu světelnou show,“ vypráví Honza Hudeček. Tomu se do puntíku splnil dětský sen. „Je to opravdu tak, vždycky jsem chtěl jezdit kombajnem a podařilo se mi to, dokonce řídím ten největší, co existuje,“ směje se. Jeho rodina měla k hospodaření blízko. „Mám to v krvi,“ říká a ukazuje vytetovaný traktor na levém předloktí.  
 

Michal Kuchařík

Jezdí takto s kombajnem už třetí léto. Dva roky byl ale jen klasický kombajnér. Letos si vyzkoušel, jaké to je být opravdovým demojezdcem. „Je mnohem zajímavější předvádět stroj zákazníkům, je to změna a tu jsem chtěl.“ Michal pochází z Jamolic, kousek od jaderné elektrárny Dukovany. Má čerstvě maturitu na strojní průmyslovce a pokračovat bude studiem na vysoké škole, obor Provoz zemědělské techniky. Kde se vidí za pět let zatím neví. „Teď mě baví jezdit s kombajnem, je zajímavé procestovat celou republiku, všude něco, zážitky, ale je mi jasné, že až budu starší a třeba budu mít vlastní rodinu, asi to úplně neklapne být dva měsíce v tahu pryč. To je nereálné, proto si to užívám,“ říká Michal.

Honza Hudeček

Pochází z vesnice u Hranic na Moravě. Je čerstvým opravářem zemědělských strojů a ve studiu pokračuje dál, dodělává si nástavbu v oboru Lesní zemědělský mechanizátor. Na kombajnu byl už krátce vloni, takto intenzívně, a navíc jako demojezdec, je poprvé. „Spokojenost, dobrá mašina, šlape to, líbí se mi to. Dokud mě to bude bavit, budu takto jezdit.“ A z čeho je nejvíc nadšený? „Líbí se mi lišta MacDon, to je paráda, skvělá do ležatých porostů a křivých terénů, ušetří to hodně práce. A ta jednoduchost v nastavení mlátičky, úplná bomba, dá se to rychle pochopit, prostě skvělé.“