Fotoreportáž z AGROTEC PETRONAS rally 2018

19. 06. 2018


AGROTEC PETRONAS rally 2018 je za námi a přinášíme vám souhrn událostí, které 14. ročník rally mezi vinohrady přinesl. Počtvrté v řadě vyhrál hustopečskou soutěž Jan Kopecký a ze všech čtrnácti ročníku této rally mu náleží vítězství v celé polovině z nich. Podívejme se ale na celý podnik postupně od počátku.   

 
Abarth 124 Rally Martin Rada Hustopeče 2018

 
Čtvrteční večerní setkání rally jezdců

Den před začátkem soutěžního klání se uskutečnil tradiční večer s jezdci. Všichni jezdci si mohli vyzkoušet naši zemědělskou i stavební techniku a na pódiu Promotrucku se odehrávalo soutěžní klání mezi spolujezdci, kteří závodili na rally trenažérech. V okolí našeho polygonu se odehrály dva duely mezi jezdci, kteří své závodní speciály vyměnili za traktory značek New Holland a CASE IH. 

Setkání jezdců rally 2018

V prvním duelu se utkal Filip Mareš a Václav Kopáček. Filip dal přednost rudému CASE IH Optum 300, zatímco Václav osedlal New Holland T7.315 HD. První disciplínou bylo složení řetězu do vyznačené plochy pomocí ježdění traktorem opakovaně dopředu a dozadu se zkracujícími se intervaly. V čase 1 minuta 54 sekund zastavil stroj Filip, nicméně vzhledem ke čtyřiceti článkům umístěným mimo vyznačenou plochu obdržel 40sekundovou penalizaci. Václav dokázal řetěz složit v čase 2:01, přičemž ani jeden článek se nenacházel mimo vyznačenou plochu.

Skládání řetězu večer s rally jezdci

Druhá disciplína ověřila schopnosti jezdců ve slalomu i v rychlém parkování traktoru. Jezdi měli nejprve za úkol obkroužit dva kužely, poté zaparkovat popředu, následně zaparkovat mezi kužely pozadu, a opět se vydat slalomem do cíle. Filip Mareš trať absolvoval v čase 1 minuta 11 sekund, Václav Kopáček dokonce v čase pouhých 53 sekund

Krátkou reportáž, kterou můžete shlédnout níže, odvysílala TV Nova v rámci hlavní zpravodajské relace ve sportovních novinách. U obou jezdců bylo zřejmé, že mají k technice opravdu blízko – ačkoli seděli v podobně moderním traktoru poprvé, předvedli opravdu skvělou schopnost stroj řídit a zvláště v první disciplíně i skvělý odhad. Vítězství je ale nutno uznat Václavu Kopáčkovi
 
 

O dost těsnější byl druhý duel mezi Martinem Vlčkem a Janem Černým, kteří měli za úkol co nejplynuleji projet náš testovací polygon, přičemž plynulost byla hodnocena na základě množství vody vylité z kbelíku umístěném na traktoru. Zkušenější Martin Vlček vsadil na plně pásovou technologii a vybral si CASE IH Quadtrac. Trať dokončil v čase 2 minuty 13 sekund se ztrátou 7 cm vody, což představuje 210 sekund penalizaci.

Martin Vlček CASE IH Quadtrac

Jan Černý s New Holland T8.435 SmartTrax trať dokončil v čase 2 minuty 17 sekund s totožnou ztrátou 7 cm vody. Vítězem druhého duelu se tedy s těsným náskokem 4 sekund stal Martin Vlček. Jeho spolujezdkyně Jindřiška Žáková si jako správná žena zvolila zdaleka nejlíbivější Steyr Terrus 6300 CVT a jízdu si vyzkoušela mimo soutěž rovněž.

Steyr Terrus Jindřiška Žáková AGROTEC rally Hustopeče
 

Napínavý průběh mimo první pozici

Kromě RZ 9 zajela všechny zkoušky nejrychleji dvojice Jan Kopecký – Pavel Dresler. Jan Kopecký po celou dobu soutěže potvrzoval svoji absolutní dominanci i jezdeckou vyzrálost, a diváci se tak mohli těšit například na efektní šotolinové průjezdy plné smyků. Na druhou stranu v sobotu již bylo zřejmé, že dvojice nechce zbytečně riskovat a náskok Jan Kopecký navyšoval jen zlehka. Dokonce si sám posteskl nad neúčastí Václava Pecha, který po problémech s motorem (propálený píst na prvním válci) z hustopečského klání po úvodním Shakedownu odstoupil

Jan Kopecký Hustopeče 2018 - autor Marek Musil

O co jistější bylo vedení českého továrního týmu Škoda Motorsport, o to méně jisté bylo pořadí na dalších příčkách. Po páteční první etapě držel Jan Kopecký náskok 52,5 sekund, zatímco další 4 jezdci v pořadí měli mezi sebou celkově pouze 4,5 sekundy. Pronásledovateli byly dvojice Grzegorz Grzyb – Boguslaw Browinski, Filip Mareš – Jan Hloušek, Martin Koči – Radovan Mozner ml., Jan Černý – Petr Černohorský a Jaromír Tarabus – Daniel Trunkát. Do posledního kilometru sváděli tuhý souboj o stupně vítězů Martin Koči, Jan Černý a Filip Mareš, nicméně prvně jmenovaný předvedl fenomenální závěr a těšil se tak z druhého místa v absolutním hodnocení

Martin Koči AGROTEC rally Hustopeče 2018


Absolutní pořadí v první desítce bylo následující:

1. Jan Kopecký – Pavel Dresler (1:21:18,5)
2. Martin Koči – Radovan Mozner ml. (+1:07,6)
3. Jan Černý – Petr Černohorský (+1:19,1)
4. Filip Mareš – Jan Hloušek (+1:28,3)
5. Grzegorz Grzyb – Boguslaw Browinski (+1:55,6)
6. Jaromír Tarabus – Daniel Trunkát (+3:13,0)
7. Tomáš Pospíšilík – Jiří Hovorka (+3:13,2
8. Karel Trojan – Zdeněk Jůrka (+3:21,5)
9. Peter Gavlák – Emil Horniaček (+4:08,6)
10. Tomáš Růžička – Jaroslav Novák (+5:05,0


V produkční kategorii zvítězil Jan Jelínek s vozem Mitsubishi Lancer Evo IX, ve dvoukolkách se po dramatickém finiši radoval z prvenství Jan Talaš s Peugeotem 208 R2. Ohlasy jezdců v cíli najdete na webu AGROTEC rally.

Martin Vlček AGROTEC rally Hustopeče 2018

Že je hustopečská soutěž náročným podnikem pro jezdce i techniku potvrzovalo množství odstoupených posádek. V první etapě po havárii v RZ 5 bohužel odstoupil Václav Kopáček, jenž do té doby potvrzoval skvělou formu, kterou naznačil ve čtvrtečním traktorovém klání. Dále kvůli technickým potížím odstoupili Martin Vlček (servo RZ 4, ), Igor Drotár (převodovka RZ 4), Tomáš Kukučka (RZ 5), nebo Martin Rada (turbo v RZ 7).

Karel Trojan AGROTEC rally Hustopeče 2018

Velmi smutnou událostí je ztráta závodního speciálu Ford Focus WRC Jana Dohnala. Závodní speciál vzplanul během deváté rychlostní zkoušky (Horní Bojanovice–Diváky–Nikolčice) a plameny ho zcela během pár minut zcela pohltily, což nakonec vyústilo ve zrušení RZ 9. Ford Focus WRC byl zajímavým zpestřením startovního pole a značná byla i jeho historická hodnota, neboť s konkrétním kusem Jana Dohnala startoval v podnicích mistrovství světa WRC Mikko Hirvonen

Jan Dohnal Ford Focus WRC rally Hustopeče 2018

Hustopečská rally zaznamenala rekordní návštěvnost, k čemuž jistě přispělo krásné počasí i fakt, že rally mezi vinohrady patří bezpochyby mezi nejatraktivnější podniky v MČR/MSR. Na závěr pro vás máme připraven přehled televizních vysílání na ČT Sport, přehled vysílání na našem YouTube kanálu i fotogalerii, kterou najdete níže na stránce. 
 

Svět motorů na ČT Sport 

Reportáž z večera pro jezdce    M. Rada a R. Kouřil ve studiu Světa motorů    Živý vstup před startem rally

Živý vstup po skončení RZ 3    Živý vstup před startem druhé etapy    Přímý přenos z RZ 8

Vstup na ČT Sport ze závěru rally
  
 

YouTube přenosy z 1. etapy

AGROTEC – Přímý přenos z RZ 1    AGROTEC – Přímý přenos z RZ 3    AGROTEC – Přímý přenos z RZ 5

 

YouTube přenosy z 2. etapy


AGROTEC – Přímý přenos z RZ 10    AGROTEC – Přímý přenos z RZ 12    AGROTEC – Přímý přenos z cíle
 

TV Nova

  5. díl MAGAZÍN CZECH RALLY