Hustopečská bitva skončila vítězstvím Kopeckého

20. 06. 2022


Nádhernou bitvou doslova až do posledních měřených metrů vyvrcholil letošní 17. ročník Agrotec Petronas Rally Hustopeče 2022. Z celkového vítězství se nakonec radovala posádka Jan Kopecký – Jan Hloušek na Škodě Fabii Rally2 Evo, absolutorium si ale zaslouží i další dvě dvojice, které stanuly na stupních vítězů.

Kopecký v závěrečné sekci dokázal udržet své průběžné vedení a nakonec byl v cíli o 6.3 sekundy rychlejší dvojice Václav Pech – Petr Uhel na Fordu Focus WRC, o dalších 5.2 vteřiny zpět pak skončili bronzoví Filip Mareš s Radovanem Buchou na Fabii Rally2 Evo. Ti zároveň vybojovali prvenství v rámci hodnocení mistrovství Slovenska.

Čtvrtý Dominik Stříteský dnes bez problémů uhlídal svou čtvrtou příčku před Polákem Gzegorzem Grzybem a Jaroslavem Melichárkem, které ale zajímal především vlastní souboj o body v rámci šampionátu našich východních sousedů. Z šesté příčky nakonec odstoupil na poslední zkoušce Miroslav Jakeš (defekt).

Klasifikaci vozů s jednou poháněnou nápravou jasně opanovali Jaromír Tarabus s Danielem Trunkátem před Robertem Hordossym a Štěpánem Palivcem (všichni Peugeot 208 Rally4). O třetím místě Lukáše Frány se rozhodlo až na posledním rychlostním testu, po němž dokázal přeskočit Kryštofa Zpěváka.

Více informací na webu www.agrotecrally.cz

Velice mě potěšily reakce posádek na cílové rampě. Zúčastněné posádky nešetřily chválou a spokojeností nad organizací právě absolvované AGROTEC PETRONAS RALLY Hustopeče a těšily se na další ročník. Jejich spokojenost je pro nás tou největší odměnou a motorem do pořádání dalších ročníků.
Jsem velice rád, že rally proběhla bez vážnějších problémů a incidentů, že nedošlo k vážným nehodám ani zranění. Chci proto poděkovat všem, kteří se zapojili do organizace a zabezpečení závodu, našim partnerům a sponzorům, kteří podpořili naši rally. Všem Těm patří můj velký osobní dík, respekt a uznání.

Martin Rada, generální ředitel AGROTEC Group

Ohlasy z cíle:

Jan Kopecký (1. místo): 

“Bylo to tu jako každoročně náročné. Dneska bylo opět pořádné horko a pěkně jsme se zapotili, ale bývalo to i horší. Dnes jsme spokojení. Po první sekci to vypadalo, že Venca půjde před nás, drobně jsme změnili nastavení auta jak jsem to cítil, že by to mohlo fungovat, a pomohlo to. Odpoledne na prvních dvou zkouškách jsem byl překvapený, že se nám podařilo Vaškovi odskočit a pak už jsem si byl jistý, že pokud to někde nezkazím, tak to dokážu uhlídat. Musím poděkovat i Jardovi Starému a Tomáši Drástovi, protože zvládli skvěle práci špionů.”

Václav Pech (2. místo): 

“Hrozně mě mrzí, že o všem rozhodla jedna zkouška, kterou jsme nemohli nijak ovlivnit. Svezení to jinak bylo fantastické a byl to super souboj. Teď ale malinko převládá hořkost, že o výsledku rozhodla ředitelka u zeleného stolu. Dnes jsme se snažili a jeli naplno co umíme. Byl to fantastický sport, přetahovaná a mohli jsme to rozhodnout ještě na poslední vložce. Šest vteřin na takovéto soutěži, v prachu, na šotolinách a neudělat žádnou jezdeckou chybu, to je neuvěřitelný souboj. Spíš bude převládat to sportovní nadšení.”Václav Pech (2. místo): “Hrozně mě mrzí, že o všem rozhodla jedna zkouška, kterou jsme nemohli nijak ovlivnit. Svezení to jinak bylo fantastické a byl to super souboj. Teď ale malinko převládá hořkost, že o výsledku rozhodla ředitelka u zeleného stolu. Dnes jsme se snažili a jeli naplno co umíme. Byl to fantastický sport, přetahovaná a mohli jsme to rozhodnout ještě na poslední vložce. Šest vteřin na takovéto soutěži, v prachu, na šotolinách a neudělat žádnou jezdeckou chybu, to je neuvěřitelný souboj. Spíš bude převládat to sportovní nadšení.”

Filip Mareš (3. místo): 

“Pořád jsme po desetinkách lehce ztráceli. Škoda těch pár vteřin, které jsme včera nechali v tom prachu, to nás samozřejmě mrzí. Mohli jsme tomu souboji mezi Honzou a Vaškem být blíž a třeba na ně zkusit v závěru zatlačit. Každopádně byl celý závod v pekelném tempu a moc jsme si to užili. Celý tým fungoval fantasticky a asi bych těžko hledal nějaké zásadní chyby. Určitě nám pomohlo i rozjetí z Rajdu Polského, je to rozhodně znát.”

Dominik Stříteský (4. místo): 

“Ten včerejší retardér nakonec naši pozici v cíli nijak neovlivnil, ale bojovali jsme. Bohužel mi to dneska nějak úplně nesedlo, ale výsledek a body jsou dobré, auto je v pořádku a to je hlavní. Nějak jsem se dnes hledal a nedokázal naskočit na tu správnou vlnu, ale naštěstí nebylo potřeba s nikým bojovat. Dnes jsem zjistil, že druhý průjezd je mnohem rychlejší než první, že se to vše vyháže. Ta šotolina tady byla náročná, bylo to v úzkém a rychlé. Divácky paráda, pro mě trošku trápení, ale člověk se všechno může naučit.”

Grzegorz Grzyb (5. místo): 

“Ještě přesně nevíme, kolik bodů si připisujeme do slovenského mistrovství, protože se nějak řeší koeficienty a nevím přesně za který den je víc a míň bodů. Ale byli jsme druzí za Marešem, tak jsme spokojení. Jemu jsme nestačili, ale máme radost, že se nám podařilo porazit Jarka Melichárka a to byl náš cíl. Být absolutně v TOP 5 na takovéto soutěži je určitě taky pěkný výsledek. Nezměnil jsem ale názor na to, že závodit v tom prachu je naprostá idiocie. Diváky zaháníme od trati, ale my jedeme v takové mlze, že pokud by někdo na trati havaroval, tak se navzájem pozabíjíme. Ale to je asi v pořádku.”

Jaroslav Melichárek (6. místo): 

“Dnes to byl úplně jiný den. Rychlostní zkoušky se mi líbily a neprášilo se tolik jako včera, takže jsme si to užili. Poslední sekce byla krásná a svedli jsme pěkný souboj s Grzybem, jelo se rychle. Krásný sport. Do posledních tří zkoušek už jsme neměnili nastavením auta, ale fungovalo to pěkně a cítil jsem se o hodně komfortněji a také časy byly super.”

AGROTEC PETRONAS rally Hustopeče 2022, tiskový servis

Jan Vaškovič, foto: František Dušek