Kdo bude mít VitiBota jako první? Vinařský odborník Miloš Michlovský

02. 12. 2022


Uznávaný vinař a vinohradník, propagátor nových technologií Miloš Michloský z Rakvic na Břeclavsku se stal ambasadorem AGROTEC Group pro značku VitiBot. První autonomní elektrický vinohradnický robot už obdělává jeho vinohrady. „VitiBot je prestiž, moderní směr, ale i ekonomika ve vinohradnictví, proto se zaměřujeme na zákazníka, který to takto vnímá. Miloš Michlovský je osobnost, známá persona mezi vinaři, proto jsme rádi, že právě on se stal naším prvním ambasadorem pro tuto značku,“ říká vedoucí prodeje divize zemědělské a stavební techniky Zdeněk Homola.

Miloš Michlovský a jeho Vinselekt Michlovský je ambasadorem pro Velkopavlovickou vinařskou oblast. Ambasador, tedy člověk, který bude na svých vinicích VitiBot využívat a stroj propagovat, bude časem v každé ze čtyř vinařských podoblastí. „Ambasadoři budou VitiBota využívat pro své potřeby a AGROTEC Group k nim bude posílat své klienty,“ dodal Zdeněk Homola a dodává, že o viničního robota mají zájem především ta vinařství, která chtějí být energeticky nezávislá.

Nyní je projekt VitiBot ve fázi předváděcích akcí pro vinaře – potenciální zájemce. U Miloše Michlovského teď produktoví manažeři mapují vinice. „Aby mohl VitiBot pracovat, musíme zmapovat vinice, to znamená namapovat trasy a jednotlivé řádky. To pošleme kolegům do Francie, kde je VitiBot doma, a ti nám to musí požehnat. Teprve pak můžeme pustit robota do vinice,“ řekl Zdeněk Sedláček z divize zemědělské a stavební techniky, který dostal přípravu vinic a obsluhu VitiBota na starost.

Co všechno zatím VitiBot umí? „Okopávat, přiorávat a v budoucnu by měl i postřikovat, ožínat a předřezávat,“ říká Zdeněk Sedláček. „Je to absolutní novinka, takže zatím jsou některé věci v plenkách,“ říká. Robot VitiBot dokáže jet zhruba šestikilometrovou rychlostí za hodinu. Vydrží pracovat 10 hodin bez přestávky, nabíjení stroje trvá pět až šest hodin a poté je připraven znovu vyrazit.