Kdo byl hvězdou vinohradnického jarmarku? Robot Bakus z AGROTECu

08. 06. 2022


Na 500 návštěvníků přijelo dnes do popického vinařství Sonberk na třetí ročník odborné akce s názvem Kázání ve vinici. Akci organizoval Svaz vinařů České republiky, hlavním partnerem vinohradnického jarmarku byla skupina AGROTEC Group. Vystavovalo tady 24 oborových firem napříč vinohradnickým a vinařským produktovým portfoliem.
„Kdysi dávno jsem slyšel, že co je malé to je milé, a takovou ambici jsme na začátku měli – uspořádat malý jarmark. Ale když se dívám kolem sebe, není to tak malé. Přijelo sem 24 vystavovatelů, spousta vinařské a vinohradnické techniky. Domnívám se, že je to velmi potřebné setkání,“ řekl prezident Svazu vinařů ČR Martin Chlad, když vítal příchozí.

„Jsem rád, že jsme partnerem tak nádherné akce. I když fungujeme a pracujeme ve třech zemích střední Evropy, naše sídlo je tady, pod Pálavou, na jižní Moravě, ve vinařském kraji. Určitě máme vinařům co nabídnout i my,“ řekl účastníkům Martin Rada, generální ředitel skupiny AGROTEC, která byla hlavním partnerem akce.

Návštěvníky zaujaly především praktické ukázky. Největší peckou a středem pozornosti byl plně elektrický autonomní robot Bakus od firmy VitiBot. „Vloni nás v AGROTECu napadla myšlenka, že by bylo třeba víc ekologizovat naše vinařství. A protože dřina ve vinohradě je obrovská, rozhodli jsme se poohlédnout se po tomto krásném robotovi,“ řekl vedoucí prodeje a servisů značky New Holland Zdeněk Homola „Jsem nesmírně rád, že jsem mohl poprvé představit tohoto robota v České republice. Jsem rád, že můžu být u toho,“ řekl Luca Cazzola, zástupce firmy VitiBot, z jejíž dílny robot pochází.
 

Vinohradnický robot Bakus®, novinka firmy Vitibot v oblasti robotického zemědělství

+ Bakus®, nový společník vinaře, průnik špičkové techniky a představitel přesnosti, zbaví vinaře namáhavých úkolů na vinici.
 
+ Bakus® je ekologický a úsporný na energie. Je totiž 100% elektrický.
 
+ Bakus®nabízí řadu inovativních nástrojů. Vinohrad okope, postříká, a to všechno podle nejpřísnějších agroenvironmentálních pravidel.
 
+ Bakus® je výsledkem pětiletého výzkumu a vývoje týmu mladých inženýrů, kteří sdílí nadšení pro robotiku a ekologii.

Na Sonberku představili produktoví manažeři skupiny AGROTEC vyšší model řady L s průchodností 2,2 metrů. „Tento stroj může vinici okopávat. Robota lze ale i osadit rosičem, předřezem a ožínačem. Je to opravdu univerzální a stoprocentně elektrický a autonomní stroj. Nabíjení trvá 2 hodiny,“ řekl Leo Čermák, produktový manažer, který má na starost uvedení robota značky Bakus na český a slovenský trh.

„Takové stroje se do budoucna budou určitě hodit, kdo má větší výměry, bez takovéto moderní techniky se neobejde,“ prohlásil při prezentaci největší hvězdy Kázání ve vinici vinař Břetislav Palička z Mutěnic, který sám hospodaří na patnácti hektarech.

Návštěvníci si mohli vyzkoušet také osobní a užitkové vozy, otestovat traktory, další vinohradnickou techniku a stroje pro agronomické operace. Rozmetadla, kultivátory, podmítače nebo mulčovače. K vidění byly postřikovací a sběrací stroje.

Více aktualit ze skupiny
 

Prohlédněte si naši Fotogalerii