„Letní brigáda na kombajnu byla mým osudovým rozhodnutím,“ říká produktový manažer Nedoma

09. 02. 2023


Rozhodnutí řídit kombajn o letní brigádě může být osudovým rozhodnutím. Roman Nedoma byl v osmnácti letech na své první „kombajnbrigádě“. Jezdil tehdy pro zemědělské družstvo poblíž Vídně u Velkého Meziříčí, odkud pochází. V jednadvaceti už jezdil s kombajnem jako službař a o dva roky později, ve třiadvaceti, když dokončil vysokou školu, začal jezdit na moderním demo kombajnu CASE v hustopečském AGRI CS. Tam začal později také naplno pracovat. Součástí AGROTEC Group je dodnes, jako produktový manažer pro značku CASE IH a MacDon.
 
Tým AGRI CS nabízí skvělou letní brigádu, ideální pro studenty vysokých škol se zaměřením na zemědělství – obsluha a prezentace té nejmodernější sklízecí techniky a traktorů. Podrobnosti se dozvíte na letáku níže.
 
„To rozhodnutí jezdit s kombajnem o letní brigádě bylo v mém životě skutečně přelomové,“ říká dnes Roman Nedoma. „Každopádně je to skvělá příležitost. Zejména pro studenty vysokých škol, kteří studují tento obor nebo mají vztah k zemědělství a které tato práce baví a hledají uplatnění do budoucna.“

Vztah k zemědělské technice měl Roman odjakživa. Žil v malé obci na Vysočině, kolem samá pole a oba rodiče v zemědělském družstvu. „Obsluha zemědělských strojů mi byla odjakživa blízká. A když přišla možnost udělat si řidičák a získat první zkušenosti v místním podniku, hned jsem po tom skočil,“ říká Roman Nedoma. K tomu, abyste mohli řídit kombajn nebo traktor je potřeba řidičské oprávnění skupiny T a k tomu běžné B oprávnění.

Roman začal studovat vysokou školu zemědělskou, konkrétně obor provoz techniky. Přes studentskou komunitu se dostal k možnosti letní brigády. „Tady jsem dostal první nabídku vyrazit s kombajnem do služeb. Od června do půlky září jsem měl možnost vyrazit trochu dál – do oblasti Znojemska a východního Slovenska – na modernější technice. Byl to zážitek, objevování nových míst. Každý den mě posouval, třeba tím, že jsem se musel spolehnout sám na sebe,“ popisuje. 

Romana to chytlo a na základě skvělých doporučení kývl později na nabídku pracovat v AGROTEC Group, konkrétně v Atechu, kde původně hledali školitele na sklizňovou techniku pro červené kombajny. A co Romana motivovalo, aby poté nastoupil na AGRI CS? „Dostal jsem úplně nový stroj, což se mladým lidem hned tak nestává. Sednout si do nového kombajnu a sám si ho zašpinit, to byl sen,“ směje se.

Nejen brigáda
Nový brigádník, kterého firma hledá, může být podle Romana Nedomy novým příběhem pro rok 2023. „Týmy se neustále rozšiřují, přibývají produkty, nové pozice, proto je to šance nejen co dělat v létě, ale šance na celý život,“ říká Roman a přidává příběh roku 2022. „Vloni jsem navázal spolupráci se studentem z vysoké školy v Českých Budějovicích. Sedli jsme si, byl jsem s ním maximálně spokojený, a protože se rozhodl dál pokračovat na vysoké škole v navazujícím studiu a do Hustopečí by to měl daleko, pomohli jsme mu navázat spolupráci s naším dealerem v jižních Čechách. Díky tomu dokázal skloubit práci se studiem a má možnost se dále posouvat.“
  
Předvádění se týká celé České a Slovenské republiky. „Pokud se najde šikovný a komplexní člověk, jsme mu schopni nabídnout dlouhodobější spolupráci třeba od jara až do podzimu v průřezu portfolia, o které se na AGRI CS staráme.“

Kombajny a traktory nejsou osobní auta, jsou to velké těžké a dlouhé stroje, proto by každý, kdo s nimi chce jezdit, měl mít alespoň základní zkušenost. „Měl by mít něco odježděno. To ostatní se dozví. Zájemce proškolíme a poradíme i to, jak by měl komunikovat se zákazníkem,“ říká Roman.

Demo řidiči je vždy někdo nablízku. „Není to o tom, že dostane povel jeď a to je všechno. U každého zákazníka má podporu obchodního zástupce v daném regionu, který se o něj postará a poradí.“

A jaké má mít demo jezdec brigádník předpoklady? „Musí být komunikativní, to je důležitá vlastnost. Měl by znát zemědělské prostředí, aby dokázal se zákazníkem na místě probrat zemědělskou tématiku, mít základní zkušenosti s obsluhou techniky,“ upozorňuje Roman Nedoma.

Podle něj se i příjemně posunulo platové ohodnocení s řadou benefitů. „Podmínky jsou zkrátka vytvořeny tak, aby tady někdo další začal svoji novou kariéru, jako třeba já, a měl možnost zažít spoustu skvělých chvil včetně různých cest do zahraničí,“ říká Roman. Nejvíc vzpomíná na služební cestu do USA s návštěvou Kalifornie.