Nahlédněte obsluze pod ruce v přímém přenosu ze žní

16. 07. 2018


Po úspěchu v minulém roce se pro letní měsíce opět vracíme s přímým přenosem z průběhu žní. Tentokrát jsme kamerami osadili tři stroje – prvním je sklízecí mlátička Case IH Axial Flow 9120 provozovaná společností Rostěnice a.s., druhá v pořadí je sklízecí mlátička je New Holland CR9.90 stejně jako minulý rok provozovaná společností Agra Řisuty s.r.o. Třetím strojem osazeným kamerou je Case IH Quadtrac 540 podniku Oseva Agri Chrudim, a.s, který je agregován se závěsnou technikou z portfolia AGRI FARMING SOLUTIONS, což jsou stroje dodávané anglickým výrobcem Sumo. Zatímco v případě obou kombajnu kamera sleduje dění před strojem, v případě Case IH Quadtrac je kamera namířena dozadu a umožňuje vám tak pohled na práci zadní části kloubového traktoru i agregovaného závěsného stroje

Abyste se na přímý přenos naladili, prohlédněte si videoupoutávku Žně 2018 s AGROTEC Group a následně si jednotlivé plechové hrdiny vysílání představíme blíže.
 

 

Case IH Axial Flow 9120                                                             

V zemědělském podniku Rostěnice a.s. obhospodařujícím přibližně 8500 ha je kamera umístěna v kabině sklízecí mlátičky Case IH Axial Flow 9120 zpravidla osazené pásovou lištou Mac-Don. Výrobce Case IH již od uvedení svého prvního kombajnu v roce 1977 sází na jeden axiálně uložený mláticí rotor a nejinak je tomu u modelu 9120. Tento starší model disponuje výkonem 530 koní, nicméně vrcholná současná generace 9240 je poháněna motorem o objemu 15,9 litru, který stroji dodává jmenovitý výkon 635 koní. Pojezd mlátičky zajišťuje čtyřstupňová hydrostatická převodovka, což je zárukou správné pojezdové rychlosti za jakýchkoli podmínek. Standardně je poháněna přední náprava, nicméně v případě plánovaného použití v těžkých a kopcovitých podmínkách je možné sklízecí mlátičku doplnit i o hnanou zadní nápravu. Přední nápravu mlátičky je navíc možné osadit pasovými jednotkami přímo z výroby. Maximální rychlost stroje při pohybu na pozemní komunikaci je 30 km/h.

Case IH sklízecí mlátičky zemědělské stroje

Jak již bylo řečeno výše, tradičním srdcem každé mlátičky Case IH je jeden axiálně uložený rotor (Axial Flow), přičemž výmlat touto technologií vyniká v šetrnosti mláticího i separačního ústrojí k zrnu. V přední části rotoru dochází k mlácení způsobem „zrno o zrno“, což omezuje ztráty a zajišťuje maximální kvalitu zrna z hlediska poškození. V zadní části rotoru probíhá separace pomocí odstředivé síly. Obsluha stroje může pohodlně přímo z kabiny volit mezi drcením a řádkováním slámy, přičemž celý proces přenastavení mlátičky trvá méně než minutu. Kabina je osazena množstvím reflektorů, které promění i tu nejtemnější noc v jasný den. Pokud to tedy vlhkost sklízené plodiny dovolí, je v práci možno pokračovat i dlouho do noci
 

New Holland CR9.90

Podnik Agra Řisuty s.r.o. obhospodařuje přibližně 2800 ha půdy, čímž se řadí mezi středně velké zemědělské společnosti. Kamera je umístěna ve sklízecí mlátičce New Holland CR9.90, což je kombajn vybavený dvěma axiálními rotory se zásobníkem pro 12500 litrů zrna. Mlátička je poháněna motorem o objemu 12,9 litru s maximálním výkonem 571 koní při splnění emisní normy Tier 4A. Pohon zajišťuje stejně jako v předchozím případě čtyřstupňová hydrostatická převodovka a maximální rychlost stroje je opět až 30 km/h.

New Holland CR 9.90 přímý přenos ze žní

O výmlat se starají dva axiálně uložené rotory označované technologií Twin Rotor, které se točí vzájemně protisměrně. Technologie Twin Rotor vyniká v minimálním poškození zrna, které při správném nastavení mlátičky nepřesahuje hranici 0,1 %. Ze stejné rodiny sklízecích mlátiček CR pochází i rekordman a nejvýkonnější kombajn na světě: CR10.90. Ten se pyšní zápisem v Guinessově knize rekordů za sklizeň 797 tun během osmi hodin. Rekord byl zaznamenán při průměrném výnosu 9,95 tun/hektar a vlhkosti zrna 16,2 %. Během rekordní sklizně dosáhla mlátička CR10.90 mimořádné spotřeby 11,14 l/hektar (1,12 litrů na sklizenou tunu zrna).

Mlátička je osazena lištou o šířce 10,7 metrů a ačkoli je kombajn v případě Agra Řisuty s.r.o. provozován se standardním kolovým podvozkem, modelovou řadu CR je možné z výroby doplnit pásovým podvozkem na přední nápravě pro snížení tlaku na půdu a zlepšení pojezdu v nepříznivých podmínkách.
 

CASE IH Quadtrac 540 

Jen těžko najdete vhodnějšího adepta pro titul "král polí", než je Case IH Quadtrac. Ve společnosti Oseva Agri Chrudim a.s. je kamerou právě osazen těžký polní tahač Case IH Quadtrac 540. Maximálního tahového výkonu je dosaženo použitím čtyř pásových jednotek, které vzájemně nezávisle kopírují terén. Quadtrac vyniká v ideálním rozložení váhy 50/50 mezi přední a zadní nápravu i speciálním patentovaným kloubem, který umožňuje nezávislé naklánění přední a zadní části tohoto bezmála osmimetrového kolosu. Ve vrcholné verzi je Quadtrac 620 poháněn motorem o objemu 12,9 litru s dvojitým přeplňováním, díky čemuž dosahuje úctyhodného výkonu 692 koní. To činí z Quadtracu v kombinaci se dvaceti lety zkušeností výrobce v oblasti pásových traktorů nepřekonatelný polní tahač, kterému se konkurence může jen stěží rovnat.

Case IH Quadtrac přímý přenos

V této kategorii dosud nevídaný komfort zajišťuje čtyřbodově odpružená a prostorná kabina excelující v nízké hladině hluku. Použití pásových jednotek má pozitivní vliv nejenom na přenos výkonu, ale rovněž snižuje tlak vyvinutý na půdu, přičemž minimalizace jejího zhutnění je klíčová pro schopnost půdy udržet v dnešní době tak cennou vláhu. U čtyřpásového řešení se navíc nemusíte obávat negativního hrnutí půdy na souvratích známého z dvoupásových traktorů, jelikož traktor zatáčí pomocí středového kloubu. Tím je zároveň zajištěn maximální přenos kroutícího momentu nezávisle na směru, kterým se Quadtrac pohybuje. Šířka traktoru pod tři metry navíc umožňuje bezproblémový přejezd po silničních komunikacích. Quadtrac je od letošního roku nově možné pořídit s plynulou převodovkou CVX dostupnou pro modely 470, 500 a 540. 
 

Přímý přenos ze žní AGROTEC

 
Nahlédněte obsluze pod ruce

Projekt je realizován ve spolupráci se SlowTV a umožňuje vám unikátní pohled pod ruce obsluhy. Pryč je doba, kdy operátor sklízecí mlátičky seděl v prachu na otevřeném velitelském můstku a musel po celé dny odolávat ostrému slunci. Kabina sklízecí mlátičky se změnila v komfortní sklizňovou kancelář, ve které má řidič přehled o celém stroji nabitém pokročilou technologií, celou sklizeň pohodlně řídí, a během dne kabinu opouští spíše sporadicky. Jak běžel čas, vzrostly nároky na kvalitu sklizně, ale s tím i na kvalitu obsluhy

Sklizňová technika New Holland v přímém přenosu.

Ačkoli se průměrná rychlost při sklizni 4-6 km/h může zdát velmi nízká, operátor stroje se nudí jen zřídka – pro maximální efektivitu sklizně je nutné kontrolovat a nastavovat hned celou řadu parametrů mláticího ústrojí a pomocných systémů. Jízda s velkým strojem s sebou nese i velkou zodpovědnost – obsluha musí dávat pozor na objekty v okolí, ale i na divokou zvěř. Operátor nejprve pole několikrát obkrouží a následně projede přibližně jeho středem tak, aby zvěř vzhledem k vysoké hlučnosti a pomalému pohybu stroje stihla včas utéci do bezpečí. Paradoxně mnohem méně práce má operátor sklízecí mlátičky s udržováním směru jízdy – větší mlátičky dodávané skupinou AGROTEC jsou přímo z výroby vybaveny automatickým řízením pomocí GPS.

 
Přímý přenos ze žní AGROTEC

Kamerou jsou osazeny celkem tři stroje: Case IH Axial Flow 9120, New Holland CR9.90 a Case IH Quadtrac 540. Zemědělské stroje nejsou souběžně v provozu po celou dobu a výběr kamery má tak ve svých rukou produkce SlowTV. Vzhledem k osazení třech strojů bychom měli být schopni eliminovat výpadky vysílání, nicméně pamatujte, že i obsluhy strojů jsou jen lidé, kteří musí někdy například svačit. Navíc přenos může komplikovat pohyb po některých polích, která nejsou dostatečně dobře pokryta mobilním signálem. Užijte si tento online přenos a sledujte naše pravidelné aktualizace na Facebooku AGROTEC Group.

Sledovat přímý přenos ze žní
 
Sledovat přímý přenos

Další aktuality ze skupiny AGROTEC