Reportáž z AGROTEC Petronas rally 2019

20. 06. 2019


AGROTEC Petronas rally 2019 je úspěšně za námi a my vám nyní přinášíme reportáž nejen ze samotné rally, ale zejména z doprovodného programu, který jsme pro jezdce i fanoušky připravili.Výsledkový servis jste totiž mohli v průběhu rally sledovat na webu agrotecrally.cz, a tak se tato aktualita více zaměří na události před samotným závodemvýsledné televizní vysílání
 

Čtvrteční večer pro posádky a jejich týmy

Ještě před začátkem soutěže jsme uspořádali tradiční čtvrteční setkání s posádkami a jejich týmy v areálu společnosti AGROTEC. V doprovodném programu opět figurovala zemědělská technika a pro účástníky byly připraveny tři soutěže s měřeným časem: slalom s kompaktními traktory Steyr 4055s, skládání řetězu do vyhraničené oblasti s polopásovými stroji New Holland T8.435 SmartTrax a průjezd polygonem s králem polí v podobě plně pásového traktoru Case IH Quadtrac. Pro každou soutěž byly připraveny dva totožné modely, které se pouze v případě New Holland T8.435 a Case IH Quadtrac lišily použitou převodovkou – jezdci mohli volit mezi variantou s Powershiftem a variantou s plynulou převodovkou

traktorove-souteze.jpg
Pro soutěžení se zemědělskou technikou byly připraveny tři stanoviště – slalom, průjezd polygonem a skládání řetězu.
 
Co se týče výsledků soutěže se zemědělskou technikou, zde bylo pořádí následující:
1. Sandra POKORNÁ (Steyr 1:03 – New Holland 3:36 – Case IH 2:09 + 4:00 penalizace) = 10 minut 48 sekund
2. Václav Stejskal (Steyr 1:33 – New Holland 4:21 + 0:47 penalizace – Case IH 3:02 + 1:30 penalizace) = 11 minut 13 sekund
3. Petr DUFEK (Steyr 1:06 – New Holland 7:10 + 0:36 penalizace – Case IH 2:07 + 2:00 penalizace) = 12 minut 59 sekund
4. Jan ČERNÝ (Steyr -:-- – New Holland 4:40 + 0:41 penalizace – Case IH -:--) = 5 minut 21 sekund (částečná účast)
5. Jan HLOUŠEK (Steyr -:-- – New Holland 7:58 + 2:52 penalizace – Case IH -:--) = 10 minut 50 sekund (částečná účast)
 
V předvečer rally jsme měli pro posádky připraveno ještě jedno velké překvapení: v průběhu večera se zde objevil Miki Biasion – dvojnásobný mistr světa v rally z let 1988 a 1989. V krátkosti pohovořil o své kariéře a popřál posádkám hodně štěstí do následujícího soutěžního klání. S Miki Biasionem souviselo i představení výherkyně soutěžetipování spotřeby soutěžního speciálu Abarth 124 Rally na rychlostních zkouškách v rukou Martina Rady. Správná odpověď za letošní sezónu byla 54.91 l/100 km, přičemž se svým tipem 54.9 l/100 km byla nejblíže Valeriia Iliushchenko. A díky tomu právě ji o den později čekala jízda s Miki Biasionem na hustopečském Shakedownu (testovací jízda před samotnou rally, která slouží k doladění auta pro aktuální podmínky)

Valeriia Iliushchenko a Miki Biasion na AGROTEC Petronas rally 2019 v Hustopečích.
Valeriia a Miki se soutěžním speciálem Abarth 124 Rally.
 

Miki Biasion na pátečním Shakedownu

Naši soutěž jsme uváděli jako splněný sen každého rally fanouška a Valerie toto označení svými slovy potvrdila. Mimo samotnou jízdu s Mikim ji totiž čekal plný VIP program rally určený pro zákazníky skupiny AGROTECubytování v hotelu od pátku až do neděle, skvělé večeře, doprava na rally a zpět i let vrtulníkem nad probíhajícím závodem.

Zlatým hřebem ale bylo již zmíněné svezení s Miki Biasionem jako uzavírací vozidlo na Shakedownu, který se konal na části starovické okruhové zkoušky. Z jízdy jsme pro vás připravili video včetně úvodního povídání Valeriie a Mikiho, ve kterém dvojnásobný mistr světa vtipně zmiňuje, že sice nezná cestu, ale to ničemu nevadí a prostě pojedou.Záznam z jízdy Valeriie a Mikiho na Shakedownu AGROTEC Petronas rally Hustopeče 2019.

Výsledky hlavní soutěže

Neúčast Jana Kopeckého byla příslibem napínavého souboje o první místo. Mezi hlavní adepty na vítězství se od samého začátku řadili Martin Koči, Jan Černý, Filip Mareš či Miroslav Jakeš a pochopitelně i velezkušení matadoři hustopečské soutěže Václav Pech a Jan Dohnal.


Jan Černý AGROTEC Petronas rally 2019 Hustopeče
Jan Černý při průjezdu na RZ 1 u Nikolčic.


Po prvních dvou rychlostních zkouškách vedl Jan Černý s Petrem Černohorským ve Škodě Fabii R5, které následně ve vedení vystřídal Václav Pech s Petrem Uhlem. Ti se ale v závěru první etapy museli potýkat s prasklou poloosou a do vedoucí pozice se tak po pátečních testech posunula posádka Filip Mareš – Jan Hloušek.


Martin Koči Shakedown Hustopeče 2019
Martin Koči při průjezdu na Shakedownu.


I v sobotu čekalo na závodníky neskonalé vedro, které je ale pro Hustopeče tolik typické. Své vedení si Filip Mareš udržel i po celou druhou etapu, nicméně druhé místo bylo nejspíše prokleté – po defektu a následném problému s diferenciálem byl Jan Černý nucen v poslední rychlostní zkoušce ze soutěže odstoupit. Druhé místo tím posunul Mirku Jakešovi, který rally sice dokončil, nicméně v závěrečné stopce začala elektronika jeho vozu stávkovat a Škodu Fábii R5 se již nepodařilo znovu uvézt do provozu. Na druhém místě tedy nakonec skončil Jan Dohnal, který si tím alespoň lehce mohl napravit hořkou chuť po hustopečské rally, ve které v minulém roce ztratil svůj závodní speciál Ford Focus WRC. Na třetím místě se umístil Grzegorz GRZYB, kterému se v minulosti na rally mezi vinohrady obvykle příliš nedařilo, a tak si stupně vítězů opravdu užil. Domácí posádka ve složení Martin Rada – Jaroslav Jugas dokončila AGROTEC Petronas rally na třetím místě ve své třídě a 31. místě v absolutním pořadí. 


Martin Rada průjezd šotolina
Martin Rada při nočním průjezdu na RZ 4.

Absolutní pořadí v první desítce bylo následující:

1. Filip MAREŠ – Jan HLOUŠEK (1:22:56,1)
2. Jan DOHNAL – Michal ERNST (+1:05,8)
3. Grzegorz GRZYB – Jakub WRÓBEL (+1:15,7)
4. Vojtěch ŠTAJF – Veronika HAVELKOVÁ (+1:23,6)
5. Roman ODLOŽILÍK – Martin TUREČEK (+1:36,3)
6. Patrik RUJBR – Jaromír ŠVEC (+1:44,0)
7. Martin BŘEZÍK – Marek OMELKA (+1:54,1
8. Martin VLČEK – Ondřej KRAJČA (+2:13,8)
9. Tomáš POSPÍŠILÍK – Jiří HOVORKA (+2:57,2)
10. Václav PECH – Petr UHEL (+3:23,0

 

Rally v televizi a na YouTube

Tentokrát AGROTEC Petronas rally navštívily hned dva štáby České televize. První štáb natáčel pořad Za oponou rally, který z každého dne od středy do soboty nabízel zajímavé pohledy do zákulisí rally a přinášel rozhovory s lidmi, kteří obvykle zůstávají kamerám skryti. V pořadu jste tak nahlédli pod pokličku pořádání podobného podniku: například co jezdci dostávají před závodem nebo jak probíhá příprava trati. Zazněli ale i rozhovory se zajímavými lidmi: Ivan Mejtský vyzpovídal Dagmar Fialovou (Vinařství Sonberk), zástupce bezpečnostních složek Františka Huška a Kamilu Haraštovou, vedoucího potápěčů Jířího Zímu nebo Hanu Potměšilovou (starostka města Hustopeče) a další.
 

Vinařství Sonberk AGROTEC Petronas rally 2019.
Dagmar Fialová z Vinařství Sonberk při rozhovoru v pořadu Za oponou rally.
 

Ze samotného soutěžního klání přinášel reportáže Jiří Zíta a rally jste mohli opět sledovat i na našem YouTube kanálu, kde jsme pro vás připravili živé vysílání z vybraných rychlostních zkoušek. Odkazy na všechny pořady naleznete níže.
 

Za oponou rally ČT sport 

12. 6. – vinařství Sonberk a příprava rally    13. 6. – příprava tratí a Miki Biasion

14. 6. – vedoucí potápěčů, večer s jezdci, Valeriia, Hana Potměšilová    15. 6. – šotolina, bezpečnostní složky rally
 

Svět motorů ČT sport 

12. 6. – Martin Rada a Filip Mareš ve studiu Světa motorů
 

  Magazín Czech Rally 2019

24. 6. – shrnutí rally v magazínu Czech Rally na TV Nova
 
 

YouTube přenosy z 1. etapy

Startovní rampa 1    Startovní rampa 2    RZ 2 do st. č. 68    RZ 2 od st. č. 72    RZ 3
 

YouTube přenosy z 2. etapy

 Závěrem nezbývá než poděkovat všem posádkám za účast, fanouškům za přízeň i respektování pravidel a organizátorům za hladký průběh rally.