Sklizeň japonského topolu s řezačkou New Holland FR850

20. 02. 2019


Zatímco v létě máme bezpočet skvělých zemědělských témat, o kterých je možné psát, období ledna a února je pro nás ekvivalentem prázdninové okurkové sezóny. V zimě zrovna příliš mnoho zemědělských strojů nevyjíždí, a tak je svátkem, když nějakou tu pořádnou mašinu potkáte. Téměř zázrakem je, když ta mašina má dvacetilitrový osmiválec a maximální výkon 824 koní. A právě takovým strojem je řezačka New Holland FR850 zemědělských služeb Martin Zbořil, která v okolí Olomouce sklízela japonské topoly. Z této neobvyklé podívané jsme pro vás připravili následující videoreportáž:
 

Prohlédněte si videoreportáž ze sklizně.

 
Proč takové monstrum uvnitř řezačky? 

Již z dálky slyšíte hluboký dusot obrovského stáda "pod kapotou" tohoto stroje. Možná si řeknete, že dostat 824 koní při 1700 otáčkách za minutu z dvacetilitrového V8 není žádný zázrak, když takový Jeep Grand Cherokee Trackhawk doluje z mnohem menšího osmiválce 718 koní (při 6000 ot/m), ale správný kontext získáte až při porovnání točivých momentů: FR850 dosahuje točivého momentu 3533 Nm při 1500 otáčkách za minutu, zatímco Jeep disponuje 875 Nm při 4800 otáčkách za minutu. Síla motoru řezačky je tedy neporovnatelná a je dostupná v mnohem nižším spektru otáček, neboť si je nutné uvědomit, že zatímco v automobilu podobný výkon využijete jen zřídka, motor řezačky bude běžet velkou část svého života na plný výkon.

Řezačka New Holland FR850 při sklizni japonských topolů.
Řezačka New Holland FR850 provozována zemědělskými službami Martin Zbořil při sklizni japonských topolů.

Řezačka je při sklizni japonských topolů ve standardním provedení: protiostří a nože na řezacím ústrojí jsou totožné, jako se používají pro sklizeň senáže. Pouze je použito 2x8 nožů pro dosažení požadované velikosti řezanky.

Sklizeň japonských topolů s New Holland FR850.
Zatížení motoru při sklizni japonských topolů je velmi nerovnoměrné a průměrně se pohybuje okolo 60 %. 
 

Speciální adaptér pro sklizeň japonských topolů

Řezačka je osazena speciálním adaptérem 130FB, který je uzpůsoben pro sklizeň rychle rostoucích dřevin do průměru kmene 150 mm. O řez kmene se starají dva hydraulicky poháněné pilové kotouče, přičemž materiál dále pokračuje přes vkládací válce do ústrojí řezačky. Délku výsledné štěpky je možné plynule měnit dle požadavků elektráren

New Holland FR850 při sklizni rychle rostoucích dřevin v okolí Olomouce.
Speciální adaptér 130FB umožňuje sklízet rychle rostoucí dřeviny až do průměru kmene 150 mm.

 
Výhody sklizně v zimě při zamrzlé půdě

Sklizeň v zimě dává šanci problémovým pozemkům, které trpí na podmáčení. Japonský topol navíc snese zaplavení až po dobu 60 dnů, takže mu nečiní obtíže ani vysázení v záplavových oblastech. Přestože má topol rád vlhko, vystačí si s ročním úhrnem srážek 500 mm a dřeviny dobře rostou i na průměrných půdách

Pokud vás řezačky New Holland zaujaly, nezapomeňte se podívat na web AGROTEC ZST
 
Další aktuality ze skupiny AGROTEC