TELEMATIKA A-CONNECT

06. 05. 2022


Samotná zemědělská technika je v porovnání se situací před 15 lety výrazně složitější. Částečně jde nárůst složitosti na vrub emisním normám. Honba za minimalizací množství sazí a oxidů dusíku ve výfukových plynech přinesla do traktorů citlivé technologie a spoustu různých senzorů. O další část složitosti se postaraly jednak automatizační systémy spojené s GPS a také technologie precizního zemědělství. Jako tenká červená linie se vším vine slovo „software“, které děsí nejednoho zkušeného uživatele i mechanizátora.

Cestu, jak z toho ven, ukazují nástroje vzdálené správy, které má dnes v sobě řada různých zařízení od počítačů, tiskáren a automobilů až po obráběcí stroje a další techniku. V tomto článku vám přiblížíme jedno z řešení pro vzdálenou správu neboli telematiku, kterou vyvinulo technické oddělení Agrotec a.s. ve spolupráci s externími partnery. Na trh jej dodává společnost AGROTEC a.s. pod označením A-connect.


Autor: Ing. Aleš Petr

AGROTEC Zemědělská technika

TELEMATIKA A-CONNECT

 
O tom, co A-connect umí, jsem si povídal s kolegy a spoluautory systému z oddělení A-tech. „V praktické rovině A - connect umí zrychlit práci servisů zemědělské techniky a s tím jsme do vývoje systému vstupovali“, popsal začátky vývoje systému vedoucí oddělení technické podpory Tomáš Šmerda, „poté, přišla poptávka na lepší zabezpečení traktorů a my zjistili, že to A-connect zvládne také.“ Nicméně telematika obecně umožňuje předat část aktivit, které by jinak měl či musel vykonávat mechanizátor, agronom nebo majitel farmy, externímu subjektu. Často se jedná o aktivity spojené s „Precizním zemědělstvím – PLM“ a se sledováním efektivity využívání techniky. „Outsourcing“ některých složitých aktivit je dle našeho výzkumu zajímavý pro velkou část farmářů, protože pracovníci externího subjektu znají detailně používané technologie a software, využívají je pro velké množství zákazníků a tím vznikají výrazné úspory a zefektivnění činností.
 


A-CONNECT: Fakta a vlastnosti


Aktuálně je A-connect namontovaný na více jak 400 strojů po celé ČR. Systém sestává z mikropočítače, který je napojený na datovou sběrnici CAN BUS stroje, z komunikačního GSM modulu s GPS lokátorem a z kabeláže a senzorů. Moduly je vhodné napojit do některého z monitorů (u starších strojů třeba z navigace) v traktoru, který umožňuje vložení USB disku (SD karty). Získáte tak možnost vzdáleného přenosu dat do stroje. V této sestavě A-connect umí číst a zaznamenávat polohu stroje, jeho provozní parametry. Integrací čipu do elektrické zásuvky připojeného stroje lze snadno a naprosto přesně identifikovat, co je za traktorem agregováno. Pokud k A-connect přidáte i modul pro identifikaci obsluh pomocí čipu, budete mít naprosto jasný přehled o dění na farmě bez kompromisů.

Montáž je možná na stroje bez rozdílu typu (osobní vůz, nákladní vůz, traktor, mlátička, samochodný postřikovač) a značky, což umožňuje řídit strojový park firmy opravdu systémově a nemusíte vést evidenci různými způsoby. Stránky telematiky jsou kompatibilní se systémem Android a lze je dobře zobrazit i na mobilním telefonu. Navíc existuje samostatná aplikace pro systém Android, která je zdarma na Google Play. Přehled o strojích tak máte přímo v mobilu v kapse, jak to znají například majitelé bioplynových stanic.


Vlevo vidíte přehled strojového parku na "Farmě", vpravo se zobrazuje detail provozních parametrů vybraného traktoru včetně jeho polohy v mapě.  
 


TELEMATIKA a efektivita servisů


„Postupem času narůstala potřeba našich servisů mít informace o stroji. Mít přehled o chybových kódech s možností jejich mazání, či potřeba provádět vzdálenou diagnostiku stroje,“ začal naše povídání Radek Svoboda, další z duchovních otců A-connectu. „Cíl byl samozřejmě jednoduchý. S narůstající složitostí strojů poskytnou zákazníkům servisní služby lépe, rychleji a levněji. A to se daří.“ A-connect dnes umožňuje vedoucím servisu vyslat na zásah technika s patřičnou odborností, který je na zásah již připravený, s potřebnými přípravky, nástroji a náhradními díly tak, aby závada byla odstraněna, pokud možno, hned napoprvé a stroj se vrátil k produktivní práci. To samozřejmě šetří nejen čas elitních mechaniků, kterých je vždy málo, ale také finance zákazníků.


  Vlevo: vynesení provozních parametrů do grafu. Při výskytu abnormality nebo poruchy lze zobrazit i polohu stroje, což umožnuje vyhodnotit možnou příčinu. Z historie dat stroje lze určit kdy problém na stroji začal a kde se stroj v tento okamžik nacházel ( například polní práce / doprava ).
Vpravo: chybové kódy čtené přímo z řídící jednotky stroje. Ke každému stroji je přiřazená databáze kódů s popisem, takže mechanik při prohlídce hlášení přesně ví
o jakou chybu se jedná a nemusí ji už  dohledávat.



Díky těmto systémům můžeme servisní činnost provádět efektivněji a současně na svá bedra převzít aktivity spojené s péčí a dohledem nad stroji. Tyto činnosti dosud prováděli mechanizátoři a majitelé strojů nebo je provádět chtěli, ale neměli na ně čas. Telematika nám tak umožňuje nabízet moderní služby zákazníkům, jako jsou dlouhodobé pronájmy strojů, prodloužené záruky a garance mobility. To se týká samozřejmě také aktivit v oblasti precizního zemědělství.


VirtualEST je ukázka komunikačního programu s traktorem pomocí kterého se naváže spojení a dále se může používat běžný diagnostický nástroj EST ,
nebo přenášet data přes File transfer.  

Více o tomto tématu se dočtete v článku na webu www.eagrotec.cz.
Naleznete tam například informace o zabezpečení strojů díky této technologii, využití telematiky pro organizaci práce na farmě a plány pro další rozvoj.


Přejít na článek


Pokud budete chtít systém osobně představit, neváhejte kontaktovat Radka Svobodu.

Radek Svoboda Tech.podpora a školení ZST
Ukázat telefon
+420 725 711 398


Více aktualit ze skupiny