„Velká kola mě kolegové tahat nenechají,“ říká automechanička Lucie

11. 01. 2023


V AGROTEC Group servisu osobních aut v Modřicích nedaleko Brna pracuje Lucie Duchoňová od loňského listopadu. Je jedinou automechaničkou nejen v AGROTECu, ale nejspíš i v širokém okolí. „I ve škole jsem byla jediná žena, obor automechanik studovali samí kluci,“ říká jedenadvacetiletá Lucie. Jaká cesta vedla k tomu, že se ocitla v ryze mužském světě? Co se jí na práci mechanika líbí nejvíc a vyrovná se ve všem svým kolegům?

„U nás je to rodinná tradice, myslím, že vlastně nic jiného ve hře nebylo,“ směje se Lucie a jedním dechem dodává, že své povolání si vlastně vybrala už v dětství.

Začalo to v dílně u strejdy, v rodinném autoservisu v brněnském Komárově. „Chodila jsem tam s otcem už jako malá holka. A když jsem se v osmé třídě rozhodovala, kam dál, vybrala jsem si Integrovanou střední školu automobilní v Brně, obor automechanik,“ vypráví jedenadvacetiletá Lucie. Po třech letech se vyučila automechaničkou, získala výuční list a řidičák a dál studovala dva roky obor autotronik. „To abych porozuměla elektronice, která mě moc baví,“ dodává.

Ve třídě byla jediná žena. Na dílně v Modřicích je to taky tak. „Vlastně jsem na své profesní cestě žádnou holku nikdy nepotkala, ale na to jsem už odmalička zvyklá. Navíc mužský kolektiv mi rozhodně nevadí,“ směje se.

Už ve třetím ročníku nastoupila Lucie jako učeň na praxi do AGROTEC Group servisu v Modřicích. „Bylo to tady moc fajn, líbilo se mi tady, a proto jsem to po studiích šla zkusit právě sem.“

Lucie si poradí se vším, stejně jako její mužští kolegové. Ale občas, když narazí na těžší úkon – třeba něco povolit nebo dotáhnout –, kluci pomohou. „Dělám tu stejnou práci jako chlapi, jen když se s něčím moc trápím, kluci si všimnou a sami přijdou a nabídnou pomoc. Jsou skvělí. Třeba když jsou hodně dotažené olejové filtry nebo složitější odvzdušňování brzd,“ vyjmenovává Lucie úkony, se kterými jí kolegové z dílny obvykle pomáhají. „A vyšší pneumatiky, devatenáctky, ty mě taky nenechají tahat. Jinak dělám tu stejnou práci jako oni.“

Její volný čas je také plný aut. „Baví mě motorařina a učit se novým věcem. Třeba elektromobilita, ta mě zajímá. Ráda sleduji televizí pořady o motorismu, MotoGP, závody formule 1 a můj oblíbený pořad Mistři renovací,“ říká Lucie. Radost jí dělají její tři kočky, nalezenci, a dva pejsci – kříženci Miluška a Falco. „Bílý a černý pejsek, devítiletí. Máme je od štěňátka.“

Lucie žije v Brně-Chrlicích. V AGROTEC Group je zaměstnaná od 1. listopadu. „Nastoupila jsem a měla jsem skvělého mentora Miloslava Rybu, který mě zaučoval. Je důležité mít dobrého mentora. Jsem spokojená, dělám práci, která mě baví, a těší mě, když se sem zákazníci vracejí. A u toho bych chtěla zůstat. Navíc tady máme skvělý kolektiv.“

Co ji potěší: Skvělý pracovní kolektiv a dobrý pocit z odvedené práce, když se k nám zákazníci rádi vracejí. V osobním životě samozřejmě rodina.

Co ji zaručeně naštve: Nejvíce mě naštve, když zákazníci reklamují odvedenou práci. Bohudíky jsem žádnou reklamaci ještě neměla.