VitiBot za půlku. Elektrická budoucnost do vinic

10. 08. 2023


Tichý, ekologický, chytrý a elektrický. Tak se dá popsat robot Bakus od francouzské společnosti VitiBot, který je určen pro práci ve vinohradu. Tento autonomní plně elektrický robot nabízí AGROTEC Group, nyní navíc pouze za polovinu.

Zastane práci ve vinici a přitom chrání životní prostředí. Elektrický robot Bakus od společnosti VitiBot přináší budoucnost do udržitelného pěstování vinné révy. V době, kdy je stále náročnější zajistit pracovníky na sezónní práce, tak přináší nejen úsporu času, ale také financí. Po zhruba pěti hodinách nabíjení dokáže díky čtyřem lithium-iontovým bateriím pracovat až deset hodin v kuse. Klidně i o víkendu nebo v noci.

Robot umí aktuálně okopávat, přiorávat a v budoucnu by měl i postřikovat, ožínat a předřezávat. Zhruba na podzim budou dostupné doplňky k dalším činnostem jako například ožínací lišta, předřez a mulčovač, za rok pak rosič pro chemickou ochranu vinic. „„S VitiBotem bychom se měli dostat na polovinu nákladů, které vydáváme za lidi, kteří nám pomáhají,“ říká Ondřej Stejskal, ředitel vinařství Kolby v Pouzdřanech na Břeclavsku, které od letošního roku robota využívá, a pokračuje: „Robot navíc umí okopávat nové výsadby, což mechanické stroje většinou neumí a v tom vidíme výhodu.“ Své o tom ví také vinař Miloš Michlovský z rakvického Vinselektu Michlovský. I tam používají VitiBota jako nedílného pomocníka. „Tento autonomní stroj udělá tolik práce jako zhruba dva traktory,“ říká Michlovský. „Navíc je to první krok v enviromentalitě a agrivoltaice na viních,“ dodává vinař, který spolu s AGROTEC Group na dlouhodobém plánu ekonomické udržitelnosti moravského vinařství spolupracuje.

Práce s VitiBotem je velmi jednoduchá. V úvodu je nutné namapovat trasy a jednotlivé řádky. Tyto informace putují kolegům do Francie, kde je VitiBot doma. Celý proces mapování terénu trvá zhruba dva dny, včetně schválení. Vinice, které jsou jednou zmapovány, jsou potom definitivně určeny k robotově péči. V případě nutnosti jsou ve Francii i v AGROTEC Group kdykoliv připraveni podklady pro robota upravit či jinak pomoci.

Poté už může robot ve vinici pracovat. Ovládá se jednoduše smartphonem, na začátku a konci řádku se sám otočí a dokáže jezdit až šestikilometrovou rychlostí. Díky 12 mechanickým detektorům dokáže stroj v případě podezřelého pohybu, nezvyklé změny povrchu zpomalit či zastavit. Stroj si bezpečně poradí také v kopcovitém terénu, při jízdě ze svahu se navíc dobíjí.

Více informací o robotovi:     Stáhnout leták
 

Dotace na robota

Letos poprvé byli do seznamu strojů, které lze získat v rámci 1. kola dotací na modarnizace z PRV, zahrnuti i roboti. Žádosti se podávají v termínu od 22. 8. do 12. 9. 2023, kdy máte jedinečnou možnost tohoto pracanta získat za polovinu. 

46-350 Roboty pro specializované RV

Maximální míra podpory na tento stroj může dosáhnout až 60 % způsobilých výdajů z maximálních 7 500 000 Kč.

  • 40 % způsobilých výdajů
  • + 10 % pro mladé začínající
  • + 10 % pro zemědělce podnikající v ekologickém zemědělství

Kdo může žádat, kolik, kdy a jak?     Stáhnout
 

Podrobnosti o dotaci na modernizaci:    Stáhnout

 


Kontakt na specialistu na viniční techniku

Ing. Zdeněk Sedláček Prodejce – VitiBot
Ukázat telefon
+420 725 748 898