Přímý přenos ze žní s New Holland CR9.90

07. 08. 2017


V rámci letošního léta jsme pro vás ve spolupráci se Slow TV a dealerem zemědělské techniky New Holland, společností Rankcarpřipravili přímý přenos ze sklizně. Pohodlně se usaďte a užijte si stejný pohled jako řidič sedící ve sklízecí mlátičce New Holland CR9.90.

Přímý přenos z pole rovnou k vám

Na stránkách Playtvak můžete nově sledovat přímý přenos z kabiny sklízecí mlátičky. Přenos bude probíhat po dobu 14 dnů a bude mapovat průběh sklizně na Slánsku (severně od Kladna). Pokud nám to počasí dovolí, bude kombajn jezdit od deváté hodiny ranní do deváté hodiny večerní. Jestliže nepadne rosa, může sklizeň pokračovat až do půlnoci. Na stránkách vysílání rovněž naleznete mapu s místem sklizně i aktuální informace o dosahovaných denních výkonech.

Pokud se se sklízecí mlátička nepohybuje, odskočil si řidič nejspíše na svačinu či oběd – je to taky jen člověk. Může se stát, že přímý přenos zrovna neběží, což nejčastěji způsobí počasí. Nebojte, mlátička se vydá do pole ihned, jakmile plodina dosáhne přijatelné vlhkosti. Aktuální informace naleznete i na našem Facebookovém profilu.

Přímý přenos ze sklizně s New Holland CR9.90


Axiální mlátičky New Holland CR

Mlátička je osazena lištou o šířce 10,7 metru a disponuje výkonem 571 koní. Na kombajnu jsou instalovány systémy pro sběr dat o sklizni, díky čemuž (v kombinaci s GPS) jsou zaznamenány například výnosy sklízené plodiny z každého místa pole. Tyto podklady následně mohou sloužit pro tvorbu výnosových map a na jejich základě lze upravovat například plány hnojení. Obsluze k dosažení maximální provozní efektivity pomáhá automatické řízení pomocí GPS, které zajišťuje optimální průjezdy skrze pole. Řidič sklízecí mlátičku ovládá z pohodlí klimatizované prachotěsné kabiny.

Mlátičky modelové řady CR disponují dvěma podélně uloženými rotory, které se točí vzájemně protisměrně. V přední části rotorů se provádí mlácení, v zadní části separace, přičemž tímto způsobem je možné dosáhnout nejvyšší kvality sklízeného zrna a slámy – při správném nastavení je poškození zrna nižší než 0,1 %. Modelová řada CR může být volitelně vybavena pásovým podvozkem přímo z výroby.


Přímý přenos z mlátičky New Holland CR9.90 na SlowTV.

Na stránkách eagrotec.cz zjistíte více informací o mlátičkách modelové řady CR.


Co všechno musí operátor sklízecí mlátičky zvládnout

O samotné ježdění po poli se stará převážně automatické řízení, nicméně to neznamená, že operátor stroje nemá žádné úkoly. V první řadě je nutné stroj na místo bezpečně převést – při přejezdech sklízecí mlátička uhání až 34 km/h. Po příjezdu na místo sklizně operátor poseká okraje pole a projede jeho přibližným středem.

Při samotné sklizni se kombajn pohybuje rychlostí 4-6 km/h, přičemž operátor stroje musí kontrolovat a upravovat hned několik parametrů mlátícího ústrojí a pomocných systémů. Souběžně samozřejmě musí sledovat prostor před sklízecí mlátičkou a v případě potřeby stroj zastavit. Za ideálních podmínek tento kombajn za jeden den sklidí až 400 tun pšenice. Větší model 10.90 z rodiny mlátiček CR drží rekord ve sklizni obilí a s výkonem 797 tun za osm hodin je zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejvýkonnější mlátička světa. Více informací o dosaženém výkonu se dozvíte v článku na eagrotec.cz.

Řidič se naopak během dne nemusí starat o tankování, jelikož nádrž o kapacitě 1300 litrů s přehledem vydrží na celý den sklizně

Více o sklizňové technice AGROTEC Group